Philip Kotler

Pazarlamanın Babasının 10 İlkesi (Philip Kotler)

Philip Kotler, Amerikalı bir ekonomist ve Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Okulu’nda pazarlama profesörüdür.

Aslında Philip Kotler’in pazarlamanın babası olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden pazarlamanın babasının 10 ilkesini göz ardı edemeyiz.

1) Gücün farkına varın, artık tüketici onda: bilgi aynı anda her yerde ve tüketiciler ilgilendikleri ürünlerin çoğu hakkında iyi bilgilendiriliyor. Müşterilerimize en iyi çözümleri, başarılı deneyimleri ve uzun vadeli bir ilişki kurma fırsatını sunmalıyız.

2) Yalnızca hedefe yönelik teklifi geliştirin: bir niş pazar arayın ve ardından bu niş için bir pazar olduğundan emin olun.

3) Müşteri açısından pazarlama stratejilerinin tasarımı. Ürünümüzle hangi segmente gideceğimizi netleştirdikten sonra, genellikle normalde yapılan ürünümüzün özelliklerine değil, müşterilerimize sunduğumuz değer edatına odaklanmamız önerilir.

4) Ürünün kendisinde değil, ürünün nasıl dağıtıldığına/teslim edildiğine odaklanın: kullanıcılara daha fazla değer sunmak için dağıtım ağımızı ve teslimatımızı yeniden tanımlamanın bir yolunu bulabilir miyiz diye kendimize sormamızı öneririz.

5) Ortaklaşa daha fazla değer yaratmak için müşteriye gidin: şirketin rolü değişti. Yeni pazarlama, birlikte değer yaratmak için yeni ve benzersiz yollar yaratmak için müşterilerle işbirliğine odaklanmalıdır. Bu nedenle müşterilerimiz ve ürünlerimizin tüketici toplulukları ile diyaloglar kurulması önerilmektedir.

6) Mesajlarımızla müşteriye ulaşmanın yeni yollarını kullandık. Pazarlama kampanyalarımıza gelince, Kotler pazarlama tercihine özel önem veriyor, müşterinin bu tür reklamları alıp almayacağını belirtmesinin iyi bir yolu ve bunu neden istemediğimiz konusunda eksik değil.

7) Metrikler geliştirin ve yatırım getirisini analiz edin. Kotler, satış sürecinde yer alan faktörlerin her birinin nasıl geliştiğine dair bize doğru bir görüş sağlayan kontrol paneline sahip olmanın önemini vurguladı.

8) Yüksek teknolojili pazarlama geliştirin. Kotler, yüksek teknolojinin gerekli olmasına rağmen, tüm şirketler için aynı ölçüde olmadığı konusunda uyarıyor.

9) Uzun vadeli varlıklar yaratmaya odaklanın. Uzun vadeli bir varlık yaratmak için altı temel faktör:

– Markamıza karşı dürüst olun

– Müşterilerimize karşı dürüst olun

– Kaliteli hizmet sunmak

– Hissedarlarımızla iyi ilişkiler sürdürmek

– Entelektüel sermayemizin farkında olun

– Kurumsal bir itibar yaratın.

10) Pazarlamaya bir bütün olarak bakın, kendi şirketinizde iki geri kazanma etkisi. Pazarlama, bir şirketin tüm süreçlerini etkiler. Pazarlama kararları müşterileri, şirket üyelerini ve dış ortakları etkiler. Birlikte şirketin hangi pazara yöneldiğini tanımlamalıyız.

Based on PuroMarketing’s post: http://www.puromarketing.com/44/16136/reglas-principios-manifiesto-marketing-moderno.html#